Používame súbory cookies pre prispôsobenie obsahu webu a sledovania návštevnosti. Dáta o používaní webu zdieľame s našimi partnermi pre cielenie reklamy a analýzu návštevnosti. Viac informácií
Rozumiem

MENU

Výhodným hypotékam už odzvonilo.

30. 5. 2018

Od januára 2018 nám na Slovensku pribudlo na hypotekárnom trhu niekoľko nepriaznivých noviniek, ktoré predstavujú najvýraznejšiu zmenu za posledné roky.

Od začiatku tohto roka Národná banka Slovenska zaviedla do platnosti výrazne zmeny, ktorých cieľom je znížiť zadlženosť Slovákov na pôžičkách. Podľa štatistík bolo najviac úverov poberaných práve na bývanie. Z toho dôvodu sa opatrenia na rok 2018 týkali predovšetkým zamedzenia prípadných problémom pri splácaní hypoték. Čo z toho vypláva? Pre mnohých ľudí sa situácia stala podstatne menej priaznivou a hypotéka sa stala možnosťou, oveľa menej dostupnou.

 

Stopercentné hypotéky už nie sú na dosah ruky

Výrazným faktorom, ktorý podstatne komplikuje dostupnosť úverov na bývanie, je ukazovateľ Loan to Value (LTV). Ten určuje, koľko percent úveru v porovnaní s hodnotou nehnuteľnosti vám banka dokáže poskytnúť. Úvery s LTV medzi 90 % – 100 % budú tvoriť iba 10 % portfólia poskytnutých úverov banky. Teda približne iba 1 z 10 žiadateľov o 100 % hypotéku dostane skutočne aj stopercentné prefinancovanie hodnoty nehnuteľnosti.

Ostatní žiadatelia budú musieť chýbajúcu sumu, rozdiel medzi cenou nehnuteľnosti a výškou hypotekárneho úveru vykryť vlastnými našetrenými financiami, alebo budú títo žiadatelia nútení vziať si na túto sumu ďalšiu pôžičku.

80% hypotéky už len pre štyroch z desiatich

Národná banka Slovenska nezostala iba pri obmedzení 100% a 90% pôžičiek. Po novom vychádza, že banky budú môcť poskytnúť úver nad 80% z hodnoty nehnuteľnosti už iba 40% z objemu všetkých hypoték. Tento fakt banky zdôvodňujú strachom z poklesu cien nehnuteľností na Slovensku. Keby k tejto skutočnosti došlo, mohlo by sa stať, že by vyššie hypotéky nemali dostatočné zabezpečenie a v prípade neplatičov by nebolo možné z predaja založenej nehnuteľnosti vyplatiť celý aktuálny zostatok úveru.

Pre klientov to znamená, že musia počítať s tým, že 20% financií z ceny kupovanej nehnuteľnosti musia mať už dopredu našetrených, alebo si ich musia požičať inde.

„Finančný vankúš“ 15%

Podľa nariadenia musia slovenské banky od roku 2017 zavádzať tzv. „finančný vankúš“.  „Finančný vankúš“ slúži na zabezpečenie dostatočných finančných prostriedkov, ktoré žiadateľom o úver musia ostať po odpočítaní životného minima a splátok úverov. V prvej polovici roka 2017 to bolo 5%, v druhej polovici 10%, od 1. januára 2018 je to už 15% a od druhého polroka 2018 má byť presiahnutá jeho hranica 20%. Čo to znamená? Že klientom musí ostať po odpočítaní životného minima z ich preukázateľných príjmov ešte 1/5 a až zostávajúca suma môže byť použitá na splácanie úverov. Výška sumy, ktorú klient môže podľa tohto výpočtu použiť na splátku úveru ovplyvňuje celkovú výšku úveru. To znamená, že dnes žiadatelia o úver dostanú z bánk reálne nižšiu sumu hypotéky oproti minulému roku, hoci mesačnú mzdu majú stále rovnakú. 

Daňový bonus pre mladých

Od roku 2019 si daňový bonus dokonca bude môcť uplatniť už iba hlavný dlžník na úvere. Žiadatelia nesmú v dobe uzatvorenia zmluvy o úvere presiahnuť mesačný hrubý príjem z predošlého roka vo výške 1,3-násobku priemernej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok určený Štatistickým úradom a v čase podania žiadosti o úver nesmú presiahnuť vek 35 rokov. Účelom úveru na bývanie, na ktorý sa vzťahuje uplatnenie daňovej úľavy, môže byť len kúpa, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti určenej na bývanie.

Nie ste si istí, ako by to vyšlo Vám?

Za opýtanie nič nedáte. Rozhodne by ste však nemali otáľať, pretože lepšie podmienky budú platiť už iba mesiac. Aby Vám nič neušlo, najlepšie ešte dnes, si dohodnite schôdzku s naším hypotekárnym špecialistom. Zdarma vám rád zrozumiteľne, profesionálne a s ľudským prístupom poradí. 
			</div>

			<div class=

Autor: Pavel Beneš